Praxis of ORL: Mikroti | Microtia
<< Geri
Praxis of ORL. Yıl: 2014  Cilt: 2  Sayı: 3  97-101
doi: 10.5606/kbbu.2014.22931

Mikroti

Ömer Faruk Ünal, İsmet Emrah Emre
Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Baş-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı, İstanbul, Türkiye

Mikroti rekonstrüksiyonu sabır, ince detaya azami dikkat ve iyi bir kulak kepçesi anatomisi bilgisi gerektirir. Söz konusu cerrahinin görece erken yaşta yapılması ve rekonstrüksiyon sonrası çocuğun büyümeye devam etmesi bu defektin rekonstrüksiyonunda göz önüne alınması gereken en önemli noktadır. Mikroti cerrahı mikrotinin sınıflandırmalarına, onarım opsiyonlarına, olası komplikasyonlara ve bunların önlemlerine hakim olmalıdır. Ancak bu bilgiyle normal boyutta, yeterli projeksiyona ve ince kıvrımlara sahip bir kulak kepçesi oluşturulabilir. Bu derlemede mikroti hakkında genel bilgileri ve bu defektin rekonstrüksiyonunda kullandığım yöntemi bulacaksınız.

Anahtar Kelimeler: Aurikula agenezisi, auriküler rekonstrüksiyon; mikroti; otojen kıkırdak greft.


Microtia

Ömer Faruk Ünal, İsmet Emrah Emre
Department of Otolaryngology, Medical Faculty of Acıbadem University, İstanbul, Turkey

Microtia reconstruction requires patience, careful attention to fine details, and a good understanding of the auricular anatomy. The fact that this surgery is performed at a relatively young age and the child continues to grow after reconstruction is the most important point to take into consideration in the reconstruction of this defect. The microtia surgeon should have comprehensive knowledge on microtia classifications, reconstructive options, possible complications, and their preventions. Only with this knowledge it is possible to create a normal sized auricula with sufficient projection and intricate curvatures. In this review, you will find general information regarding microtia, and the method I use for the reconstruction of this defect.

Key words: Microtia, Auricular agenesis; auricular reconstruction; mikrotia; otogen cartilage graft.


Ömer Faruk Ünal, İsmet Emrah Emre. Microtia. Praxis of ORL. 2014; 2(3): 97-101

Sorumlu Yazar: Ömer Faruk Ünal, Türkiye: o.faruk.unal@gmail.com


Tam Metin
(Türkçe)PDF dosya tipindeki tam metinleri okuyabilmek için sisteminizde Adobe Acrobat Reader programının yüklü olması gerekmektedir. Yüklü değilse, ücretsiz yüklemek için tıklayınız.
 
  © | KBB Uygulamaları Dergisi
created by minduce