Praxis of ORL: Parotis glandında sialolitiazis: Sialoendoskopi tedavisi | Sialolithiasis in parotid gland: sialoendoscopic treatment
<< Geri
Praxis of ORL. Yıl: 2013  Cilt: 1  Sayı: 1  25-28
doi: 10.5606/kbbu.2013.87487

Parotis glandında sialolitiazis: Sialoendoskopi tedavisi

Mehmet Akdağ

Sialoendoskopi, tükürük bezi kanalları ve patolojilerini görüntülemek için kullanılan yeni bir işlemdir. Sialoendoskopi, tükürük bezi taşı hastalığı dahil, tükürük bezinin tümöral olmayan hastalıklarının tanı ve tedavisinde doğrulanmıştır. Bu yazıda, parotis apsenin eşlik ettiği tükürük bezi kanal taşı hastalığı olan 40 yaşında bir kadın olgu sunuldu. Tanı ve tedavi, endoskopik olarak yapıldı.

Anahtar Kelimeler: Parotis hastalıkları/tanı/cerrahi; tükürük kanallari/patoloji; tükürük bezi taşları/tanı/cerrahi.


Sialolithiasis in parotid gland: sialoendoscopic treatment

Mehmet Akdağ

Sialoendoscopy is a novel procedure for visualizing the lumen of the salivary ducts and their pathology. Sialoendoscopy has been validated for the diagnosis and treatment of non-neoplastic disorders of the salivary glands, including sialolithiasis. In this article, we present a 40-year-old female case sialolithiasis with a parotid abscess. The diagnosis and treatment was performed endoscopically.

Key words: Parotid diseases/diagnosis/surgery; salivary ducts/pathology; salivary gland calculi/diagnosis/surgery.


Mehmet Akdağ. Sialolithiasis in parotid gland: sialoendoscopic treatment. Praxis of ORL. 2013; 1(1): 25-28

Sorumlu Yazar: Mehmet Akdağ


Tam Metin
(İngilizce)PDF dosya tipindeki tam metinleri okuyabilmek için sisteminizde Adobe Acrobat Reader programının yüklü olması gerekmektedir. Yüklü değilse, ücretsiz yüklemek için tıklayınız.
 
  © | KBB Uygulamaları Dergisi
created by minduce