Praxis of ORL: Tek taraflı periferik vestibüler disfonksiyonda vestibüler rehabilitasyon | Vestibular rehabilitation in unilateral peripheral vestibular dysfunction
<< Geri
Praxis of ORL. Yıl: 2018  Cilt: 6  Sayı: 3  113-119
doi: 10.5606/kbbu.2018.00719

Tek taraflı periferik vestibüler disfonksiyonda vestibüler rehabilitasyon

Ayşe Pelin Yiğider1, Zehra Ayaz2
1Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Kliniği, İstanbul, Türkiye
2Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü, Ankara, Türkiye

Vestibüler sistem disfonksiyonu baş dönmesi, vertigo, görsel bozukluklar ve denge problemleri ile kendini gösterir. Denge; vestibüler, oküler ve proprioseptif sistemlerin senkronize çalışması ile sağlanır. Dengenin sürdürülebilmesi için bu sistemlerin birindeki yetersizliğin diğer bir sistem tarafından telafi edilmesi gerekir. Dolayısıyla, vestibüler rehabilitasyon adaptasyon, substitüsyon ve habitüasyon demektir. Zayıf sistem tespit edilir ve daha güçlü olan sistem telafi için güçlendirilir. Bu yazıda, benign paroksismal pozisyonel vertigo başta olmak üzere tek taraflı vestibüler disfonksiyon nedenleri, açıklayıcı teoriler ve düzeltici manevralar, egzersizler ve terapi yöntemleri derlendi.

Anahtar Kelimeler: Benign paroksismal pozisyonel vertigo, vestibüler disfonksiyon; vestibüler rehabilitasyon.


Vestibular rehabilitation in unilateral peripheral vestibular dysfunction

Ayşe Pelin Yiğider1, Zehra Ayaz2
1Department of Otolaryngology, Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, İstanbul, Turkey
2Department of Audiology, Medicine Faculty of Yildirim Beyazit University, Ankara, Turkey

Vestibular system dysfunction presents with dizziness, vertigo, visual disorders and balance problems. Balance is provided by synchronized performance of vestibular, ocular and proprioceptive systems. Any insufficiency in one of these systems should be compensated by another system for continuation of balance. Therefore, vestibular rehabilitation means adaptation, substitution or habituation. The weak system is detected and the stronger system is reinforced for compensation. In this article, we collected the reasons, explanatory theories and corrective maneuvers, exercises, and therapy methods for unilateral vestibular dysfunction, particularly benign paroxysmal positional vertigo.

Key words: Benign paroxysmal positional vertigo, vestibular dysfunction; vestibular rehabilitation.


Ayşe Pelin Yiğider, Zehra Ayaz. Vestibular rehabilitation in unilateral peripheral vestibular dysfunction. Praxis of ORL. 2018; 6(3): 113-119

Sorumlu Yazar: Ayşe Pelin Yiğider, Türkiye: [email protected]


Tam Metin
(Türkçe)PDF dosya tipindeki tam metinleri okuyabilmek için sisteminizde Adobe Acrobat Reader programının yüklü olması gerekmektedir. Yüklü değilse, ücretsiz yüklemek için tıklayınız.
 
  © | KBB Uygulamaları Dergisi
created by minduce